
Prajitura albinita este o prajitura cu foi fragede, in compozitia carora intra mierea de albine.
Ingrediente
Blat
400 g de faina alba
1 ou
150 g de zahar
30 g de unt
2 linguri de miere de albine (incalzita)
2,5 linguri lapte
1 lingurita bicarbonat
Crema
170 g unt
1 plic vanilie
200 g de zahar
250 ml lapte
2 linguri gris
1 gem de caise
Glazura
3 linguri apa
3 linguri zahar
2 linguri cacao
25 g unt
100 g ciocolata menaj
Mod de preparare
Freaca oul cu zaharul si untul, dupa care adauga mierea, laptele si bicarbonatul. Amesteca totul pe aburi pana se ingroasa.
Ia compozitia de pe aburi si toarna faina treptat. Imparte compozitia obtinuta in 4 parti si intinde cu multa faina.
Pune foile la foc iute pe dosul tavii unse cu grasime si presarata cu faina.
Pentru crema trebuie sa mixezi untul cu vanilia si zaharul pana se face spuma. Separat, fierbe laptele cu grisul si lasa-l sa se raceasca. Cand s-a racit, se amesteca cu untul.
Pentru glazura fierbe totul pe foc mic, pana se ingroasa compozitia.
Unge prima foaie cu jumatate din crema, al doilea blat cu gem, al treilea cu restul de crema, in timp ce al patrulea blat il ungi cu glazura
Bravo, baiatul cu sapca rosie si-a aparat pe drept sotia. Deseori se intampla ca persoane nesimtite se iau de cei apropiati noua. In asa situatii trebuie sa pastram calmul si sa actionam prompt.
Cel mai bine sa nu ajungem la bataie fiindca ea nu are consecinte bune chiar daca castigam lupta. Vom primi o satisfactie pe moment dar dupa asta nu va urma nimic buna. Fiti atenti si incercati sa evitati situatii de acest fel.
O femeie vine la poliţie să reclame un jaf. Poliţistul:
– Deci, ca să lămurim, hoţul v-a furat cerceii, brăţara de aur şi lănţişorul de la gât?
– Da, domnule poliţist.
– Şi de ce nu aţi strigat cât aţi putut după ajutor?
– Riscam ca hoţul să-mi vadă şi dinţii de aur.
——————————
– Am patru copii, primul e medic, al doilea profesor, al treilea – arhitect şi al patrulea – hoţ de buzunare.
– Şi nu îţi vine să-l dai afară din casă pe al patrulea?
– Cum să fac aşa ceva? Numai el aduce bani în casă, restul sunt şomeri!
—————————–
Unu’ ajunge la poarta Raiului unde îl aşteaptă Sfântu’ Petru, care începe să-l tragă la răspundere:
– Omule… anu’ trecut.. în 365 de zile… 364 de maşini furate. Ai vreo justificare?
– Da… o zi am fost bolnav!